Miért is használunk kizárólag hidegen sajtolt olajokat?
A hidegen sajtolt olajokat hő hozzáadása nélkül préselik ki a magvakból. Ennek az eljárásnak köszönhetően megőrzik természetes vitamin, hasznos telítetlen zsírsavtartalmukat (köztük pl. az Omega 3-at is), és az ásványi anyag tartalmukat is.
Miért nem használunk finomított növényi olajokat?
Hogy a növényi olaj (különösen a napraforgó olaj) jól eltartható, áttetsző, üledékmentes legyen, a kipréselt olajat hexánnal (kőolaj származék), majd foszfor- és citromsavval kezelik. Az így nyert finomított olaj hasznos tápanyagokat már nem vagy alig tartalmaz, alig hasonlít eredeti állapotára.
Van még egy lehetőség, ha plusz olajat szeretnék adni a tápokhoz, ez a növényi zsírpor. A zsírporhoz, a korábban említett finomított növényi olajokat vagy ugyanúgy hidegen sajtolt olajokat használnak, a lehetőségek sokrétűek: pálma, szója, repce vagy napraforgó olajat is használhatnak vagy ezek keverékét (az összetevők között általában nem szerepel, hogy milyen összetételű, így a telített és telítettlen zsírsav arány is bizonytalan) majd emulgeálószerrel kezelik, hogy stabil keveréket hozzanak létre. Ezután következik a porlasztva szárítás, majd keverik kukoricapehellyel és/vagy búzakorpával (itt figyelni kell, a lehetséges mikotoxinok terheltség miatt) és antioxidánsokkal. Ez a verzió eltarthatóbb, olcsóbb és jó kompromisszumos megoldás olyan takarmánykeverő üzemek számára, ahol nem megoldott a folyékony alapanyagok felhasználása!
Ezek után sokakban felmerülhet a kérdés, hogy az amúgy hőérzékeny zsírban oldódó vitaminok, vagy telítettlen zsírsavakkal mi történik pellettálás (kb 80°C), vagy akár főzés vagy sütés közben.
A hidegen sajtolt növényi olajok leghasznosabb része a telítettlen és a többszörösen telítettlen zsírsavak, ezek hozzájárulnak lovunk energiaháztartásához, a szőr, bőr és paták egészséges növekedéséhez, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezhetnek, nem utolsó sorban pedig A, D, E és K vitamin tartalmuk miatt hasznosak.
Egy idén publikált friss magyar vonatkozású kutatás is alátámasztja, hogy a telítettlen zsírsavak mennyisége 180°C-os hevítés mellett is csak körülbelül 15%-ot csökken, rövid 80-90°C-os hevítés esetén pedig elhanyagolható. Viszont magasabb hőfokon (240-300°C, pl frítőzben sütés esetén) felgyorsul az oxidáció, itt egy idő után a transzzsírsavak kerülnek túlsúlyba, vitamintartalma pedig gyakorlatilg eltűnik.
Bár a legmegfelelőbb választás lovunk számára a külön adagolt hidegen sajtolt növényi olajak, hiszen itt garantált a stabilitás, a pelletekben ennek ellenére továbbra is a legegészségesebb és legbiztonságosabb megoldás a hidegen sajtolt olajok.
A kutatás teljes szövege:
Investigating the Thermal Stability of Omega Fatty Acid-Enriched Vegetable Oils
by Katalin Nagy, Bogdan- Cezar Iacob, Ede Bodoki and Radu Oprean.
Analytical Chemistry Department, “Iuliu Hațieganu” University of Medicine and Pharmacy, 4, Louis Pasteur St., 400349 Cluj-Napoca, Romania
Foods 2024, 13(18), 2961;
https://www.mdpi.com/2304-8158/13/18/2961
Ha kérdésed merülne fel a termékeink összetételével vagy beltartalmával kapcsolatban, keress minket bátran!
+36302094286
info@helianthus.hu