Ugrás a tartalomra
alt

Helianthus növényi olajok és rostkiegészítés lovaknak

A lovak alapvetően legelő állatok, ezt pedig érdemes szem előtt tartani a takarmányozásukkor. Mindemellett az sem elhanyagolható tény, hogy a gazdasági jószágok közül a lovaknak a leginkább érzékeny és sérülékeny az emésztőrendszere. Ha megfelelő figyelmet fordítunk az etetésre szánt takarmányok, növényi olajok és rostkiegészítők minőségére, nagyszerű fizikai állapotban tudhatjuk állatainkat. Fedezze fel a kiváló lótápjainkat és nagyszerű kiegészítőinket!

A lovak emésztőrendszere a folyamatos, kis mennyiségű táplálék felvételét igényli, emiatt a takarmányozásuk során is érdemes arra törekedni, hogy minél többször, kis adagokban kapja meg az állat a szükséges tápanyagokat. A takarmány optimális mennyisége függ a fajtától, a kortól, a munkavégzéstől, de az adott egyed takarmányhasznosításától is. Példaképpen a nagy igénybevételnek kitett sportlovak, vagy éppen a még fejlődésben lévő csikók tápanyagigénye jóval nagyobb, mint egy kisebb igénybevételnek kötettel felnőtt hobbilóé.

A Helianthus lótakarmányok előnyei

A tápjaink könnyen rághatóak, ízletesek, könnyen emészthetőek, tapasztalataink szerint a lovak rendkívül szívesen fogyasztják. Az etetési javaslat alapján az ajánlott adagok nem túl nagyok, így kis mennyiségben is elérhető velük a kívánt eredmény.

A Helianthus Lótakarmányok termékcsaládja azon igényes lótartók számára jött létre, akik tudják, hogy a lovak egészségének egyik legfontosabb pillére a takarmányozás. Kielégítő, minőségi takarmányozás nélkül nincs kondíció, nincs energia, nincs növekedés, nincs egészség. Széles és folyamatosan bővülő termékskálánkkal igyekszünk minden vásárlói igényt kielégíteni úgy, hogy közben figyelemmel kísérjük a legfrissebb kutatási eredményeket, és figyelembe vesszük a hazai termőtalajok hiányosságait is.

Ha a lovak takarmányozásáról beszélünk, elengedhetetlen, hogy megtaláljuk a kiváló minőségű rostkiegészítőket és növényi olajokat, amelyekkel magabiztosan támogathatjuk állataink egészségét.

Rostkiegészítés

Jellemzően a ló rostigénye a monogasztrikus állatok közül a legmagasabb. Ad libitum jó minőségű (vékony szálú, megfelelő fenológiai fázisban kaszált és tartósított) réti széna vagy legelő biztosítása mellett ez kielégíthető, ám vannak olyan esetek, amikor ez nem valósul meg. Ilyen esetek, amikor a széna nem megfelelő minőségű, vagy az, de a ló nem jut hozzá (fog- és állkapocsproblémák, karórágás, korlátozott mennyiségű széna vagy legelő, vagy a legelő teljes hiánya). Ilyenkor mindenképpen pótlásra van szükség, amit rostkiegészítőkkel tudunk megoldani, például fűszéna pellettel vagy szárított répaszelettel.

Növényi olajok

A lovak emésztésének egyik sajátosság, hogy rendkívül hatékonyan emésztés a zsírokat, olajokat. A növényi olajok, zsírok koncentrált mennyiségben tartalmaznak a lovak számára hasznos ún. "lassú" energiát, mivel ez az energia nem hirtelen nagy mennyiségben szabadul fel, hanem lassan és hosszantartóan biztosítja lovunk számára az anyagcseréjéhez szükséges "kalóriákat". Ebből kifolyólag temperamentumosabb lovak számára  is hasznosabb választás olajokkal, és nem magas keményítőtartalmú abrakkal pótolni a szükséges energiát, ráadásul az emésztést sem terheli. Egy felnőtt ló nap takarmányadagjának - természetesen hosszú szoktatást követően - akár 15%-át is kitehetik, negatív hatás nélkül. Az olajok hidegen sajtolt formában további hasznos anyagokat, vitaminokat,  mikroelemeket is tartalmaznak.

 

Lenmagolaj

  • Hidegen sajtolt, természetes olaj aranysárga lenmagból
  • Alfa-linolénsavban (Omega3) leggazdagabb olaj
  • Bizonyított gyulladáscsökkentő hatás
  • Gazdag A, D, E és C vitaminban, B vitaminokban, béta karotinban
  • Nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, foszfort, magnéziumot, kalciumot, vasat, cinket, nátriumot, mangánt és rezet
  • Jelentős hatás a bőr- és idegszövetek regenerálódásánál
  • Emésztés támogató hatású

Kukoricacsíra olaj

  • Hidegen sajtolt, szűrt, természetes olaj
  • Természetes E-vitamin forrás, magas B-vitamin tartalom
  • Magas fitoszterol tartalom az egészséges bőrért és szőrért
  • Gyulladáscsökkentő hatású
  • Kiváló energiaforrás, jól emészthető, emésztés támogató hatású

 

Mi a Gravetti Kft.-nél úgy alakítottuk kínálatunkat, hogy innovatív eszközeink segítségével Partnereink a legkülönfélébb feladatokra is megoldást találjanak. Elköteleződésünkkel és a vevői igényre szabott termékeinkkel a garantáljuk a tökéletes végeredményt.

Miben segíthetünk? Vegye fel velünk a kapcsolatot, forduljon hozzánk bizalommal!

 

Legeltetés kora reggel

Legeltetés kora reggel

Miért a kora reggeli legeltetés a legbiztonságosabb a patairhagyulladásra hajlamos lovak számára?

Patairhagyulladásra hajlamos lovak közé tartoznak a cukrokra és keményítőre érzékeny lovak, a legtöbb túlsúlyos, metabolikus szindrómában (EMS), inzulinrezisztenciába vagy Cushing kórban (PPID) szenved, de korábbi vastagbél acidózisból fakadó patairhagyulladás, szteroid kezelés és az idős kor is kockázati tényező lehet.

Ezeknek a lovaknak a kora reggeli órákban töltött idő a legelőn a legbiztonságosabb, de FIGYELJ!, mert a hideg őszi esték beköszöntével a fűfélék NSC tartalma már nem igazán csökken éjszaka, így a legbiztonságosabb ilyenkor a legeltetés elkerülése.

Patairhagyulladásra hajlamos lovak számára biztonságos termékeink: Senior, SensiCare Active, Fibra+Mash, EquitaMin, GastroWellness és a hidegen sajtolt olajaink

 

olaj

Miért is használunk kizárólag hidegen sajtolt olajokat?

A hidegen sajtolt olajokat hő hozzáadása nélkül préselik ki a magvakból. Ennek az eljárásnak köszönhetően megőrzik természetes vitamin, hasznos telítetlen zsírsavtartalmukat (köztük pl. az Omega 3-at is), és az ásványi anyag tartalmukat is.

Miért nem használunk finomított növényi olajokat?

Hogy a növényi olaj (különösen a napraforgó olaj) jól eltartható, áttetsző, üledékmentes legyen, a kipréselt olajat hexánnal (kőolaj származék), majd foszfor- és citromsavval kezelik. Az így nyert finomított olaj hasznos tápanyagokat már nem vagy alig tartalmaz, alig hasonlít eredeti állapotára.

Van még egy lehetőség, ha plusz olajat szeretnék adni a tápokhoz, ez a növényi zsírpor. A zsírporhoz, a korábban említett finomított növényi olajokat  vagy ugyanúgy hidegen sajtolt olajokat használnak, a lehetőségek sokrétűek: pálma, szója, repce vagy napraforgó olajat is használhatnak vagy ezek keverékét (az összetevők között általában nem szerepel, hogy milyen összetételű, így a telített és telítettlen zsírsav arány is bizonytalan) majd emulgeálószerrel kezelik, hogy stabil keveréket hozzanak létre. Ezután következik a porlasztva szárítás, majd keverik kukoricapehellyel és/vagy búzakorpával (itt figyelni kell, a lehetséges mikotoxinok terheltség miatt) és antioxidánsokkal. Ez a verzió eltarthatóbb, olcsóbb és jó kompromisszumos megoldás olyan takarmánykeverő üzemek számára, ahol nem megoldott a folyékony alapanyagok felhasználása!

Ezek után sokakban felmerülhet a kérdés, hogy az amúgy hőérzékeny zsírban oldódó vitaminok, vagy telítettlen zsírsavakkal mi történik pellettálás (kb 80°C), vagy akár főzés vagy sütés közben. 

A hidegen sajtolt növényi olajok leghasznosabb része a telítettlen és a többszörösen telítettlen zsírsavak, ezek hozzájárulnak lovunk energiaháztartásához, a szőr, bőr és paták egészséges növekedéséhez, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezhetnek, nem utolsó sorban pedig A, D, E és K vitamin tartalmuk miatt hasznosak.

Egy idén publikált friss magyar vonatkozású kutatás is alátámasztja, hogy a telítettlen zsírsavak mennyisége 180°C-os hevítés mellett is csak körülbelül 15%-ot csökken, rövid 80-90°C-os hevítés esetén pedig elhanyagolható. Viszont magasabb hőfokon (240-300°C, pl frítőzben sütés esetén) felgyorsul az oxidáció, itt egy idő után a transzzsírsavak kerülnek túlsúlyba, vitamintartalma pedig gyakorlatilg eltűnik. 

Bár a legmegfelelőbb választás lovunk számára a külön adagolt hidegen sajtolt növényi olajak, hiszen itt garantált a stabilitás, a pelletekben ennek ellenére továbbra is a legegészségesebb és legbiztonságosabb megoldás a hidegen sajtolt olajok.

A kutatás teljes szövege:

Investigating the Thermal Stability of Omega Fatty Acid-Enriched Vegetable Oils

by Katalin Nagy, Bogdan- Cezar Iacob, Ede Bodoki and Radu Oprean.

Analytical Chemistry Department, “Iuliu Hațieganu” University of Medicine and Pharmacy, 4, Louis Pasteur St., 400349 Cluj-Napoca, Romania

Foods 2024, 13(18), 2961;

https://www.mdpi.com/2304-8158/13/18/2961

 

Ha kérdésed merülne fel a termékeink összetételével vagy beltartalmával kapcsolatban, keress minket bátran!
 

+36302094286

info@helianthus.hu